Azaz honnan ismerheted fel, ha a babád felcserélte a nappalt és az éjszakát és miképp segíthetsz neki ebben.
Az újszülött babák számára a világ egy teljesen új és ismeretlen hely, tele fényekkel, hangokkal, és rengeteg csodás újdonsággal. Az egyik leggyakoribb kihívás, amivel az újdonsült szülők szembesülnek, az, hogy a baba „felcseréli” a nappalt és az éjszakát. Ez azt jelenti, hogy nappal hosszasan alszik, éjjel pedig úgy tűnik, mintha folyamatosan csak ébren szeretne lenni és éhes lenne. 🍼
Miért alakul ki a nappal és éjszaka felcserélése?
Az újszülöttek biológiai órája, vagyis a cirkadián ritmusa még nincs teljesen kialakulva. Az anyaméhben nem volt különbség nappal és éjszaka között, így a baba természetes ritmusa még nem igazodik a külvilág fény- és sötétség változásaihoz. Ezért teljesen normális, ha az első hetekben a babád „összekeveri” a napszakokat. De van egy jó hírem: néhány egyszerű praktikával segíthetsz neki, hogy gyorsabban alkalmazkodjon!
Hogyan segíthetsz a babádnak, hogy megszokja a nappal-éjszaka közti különbséget?
🌞 Nappali rutin kialakítása - próbáld a saját napi ritmusodra hangolni a kicsit is.
Etess gyakrabban nappal! Ügyelj arra, hogy napközben 3 óránál több ne teljen el két étkezés között. Ezzel segíted őt, hogy megszokja azt, hogy napközben aktívabbak vagyunk, illetve abban is, hogy idővel majd a napi kalóriaszükséglet nagy részét napközben vigye be.
Világos környezet: Ha ébren van a baba, mindig legyen világos a szobában, akár természetes, akár mesterséges fényről van szó. Ez segít neki megérteni, hogy nappal aktívabbak vagyunk. A világos környezet hozzájárul ahhoz, hogy a baba érzékelje, nappal van itt az idő a játékra, felfedezésre és a tanulásra.
Játék és interakció: A nappali ébrenléti időszakban játsszatok, beszélgessetek és mutass neki új dolgokat. Ez nemcsak szórakoztató, hanem stimulálja az agy fejlődését és fárasztja is a babát, így később könnyebb lesz elaludnia.
⭐ Éjszakai rutin kialakítása
Sötét legyen: Éjszaka próbálj minimális fényt használni. Etetéskor vagy pelenkázáskor csak egy gyenge éjszakai lámpát kapcsolj fel, hogy a baba ne érezze úgy, hogy itt az idő az aktivitásra. Természetesen fontos, hogy te biztonságosan tudj közlekedni a szobában!
Nyugodt légkör: Az éjszakai etetéseknél kerüld a játékot és a hangos zajokat. Csak a legszükségesebb dolgokat végezd el, majd próbálj segíteni a babának visszaaludni. Pelenkát is csak akkor cserélj, ha a kicsi bekakilt vagy nagyon pisis a pelus.
Éjszakai etetés utáni visszaalvás: Ha a baba evett, segíthetsz neki visszaaludni egy halk dúdolással vagy ringatással. Az éjszakai csend és nyugalom egyértelművé teszi számára, hogy itt az alvás ideje.
Mennyi idő alatt alakul ki a ritmus?
Ha következetesen alkalmazod ezeket a tippeket, a babák többsége 1-2 hét alatt már nagyjábólhelyreáll a nappal és éjszaka felcserélése. Ez persze minden babánál egyéni lehet, de a lényeg a türelem és a következetesség. 💜 A baba számára minden új, így időbe telik, míg a szokások rögzülnek.
További segítség újszülött alvásához 💤💞
Legyen a te kisbabád is jó alvó! 🌙 Az Aludj jól kisbabám! - Mindent az újszülöttek alvásásról videótanfolyam tökéletes választás, ha egy könnyen követhető, sírni hagyás nélküli módszert keresel arra, hogy már az első hónapokban megalapozd a hosszú távú, harmonikus baba-altatást! ❤️ Adj magatoknak és a babádnak is nyugodt éjszakákat!
Szia! Imola vagyok 🙍🏼♀️
Kétgyermekes anyuka 👨👩👧👦, baba és kisgyermek alvási tanácsadó, önkéntes szoptatési segítő 🤱🏼. 👩🏼🎓A Magyar Alvástársaság és a Nemzetközi Gyermek Alvási tanácsadók Társaságának tagja. Az Álomtündér alvási tanácsadás alapítója. Tudtad, hogy a jó alvás nem szerencse vagy személyiség kérdése? 😴A te gyermeked is lehet jó alvó, és ehhez nem kell sírni hagyni. 🥰Megmutatom hogyan! Nézz körül a CSOMAGJAIM között, vagy foglalj egy ingyenes bemutatkozó HÍVÁST.
Iratkozz fel a hírlevélre! 💌
Altatási tippek, ingyenes segédanyagok, kedvezmények és a legfrissebb kutatások, naprakész információk alvás, altatás témakörben Iratkozz fel, hogy elsőként értesülj ezekről!
Comentários