top of page
felho.png

A hajnali ébredések okai és megoldása

A hajnali (4-6 óra közötti) ébredésnél talán a legnehezebb visszaaltatni a gyerekeket, pedig biztosan szükségük van még arra a pár óra alvásra (és persze nekünk is😊 ). Ebben a blogban segíteni fogok abban, hogy mi okozhatja a hajnali ébredést és hogyan tudsz segíteni a picinek, hogy reggelig aludjon. 💤



Miért nehéz a hajnali ébredés?


Hajnali 4 és 6 óra között különösen nehéz visszaaludni a kicsiknek, hiszen ilyenkor a gyermek már gyakran 8 órát aludt, ami elegendő lehet ahhoz, hogy éberebbnek érezze magát, és kedvet kapjon ahhoz, hogy elkezdje a napot. Ugyanakkor ennyi alvás általában még nem elég ahhoz, hogy kipihenje magát, és ne legyen fáradt a nap hátralévő részében.


Mi állhat a hajnali ébredések mögött?


A hajnali ébredéseknek több oka is lehet, például:


  • Túlfáradás az előző napon: Ha a kicsi túl későn került ágyba, vagy nem tudott napközben kellően pihenni.

  • Fejlődési ugrások: Az intenzív fejlődési szakaszok gyakran megzavarják az alvást.

  • Nappali alvás átállás: A babák alvásigénye folyamatosan változik, ami a napirendet is érintheti.


Általában a nappali alvás jelentős átalakuláson megy keresztül:


  • 6-9 hónapos korban a babák általában két nappali alvásra állnak át (egy délelőtti és egy délutáni).

  • 14-16 hónaposan jellemzően már csak egy délutáni alvásra van szükségük.

  • Körülbelül 4-5 éves korban pedig a nappali alvás elkezdhet kimaradozni majd teljesen meg is szűnik.


Érdemes figyelni a napirendet, és ellenőrizni, hogy az megfelel-e gyermeked aktuális életkorának és alvási igényeinek.



Hogyan kezelheted a hajnali ébredéseket?


1. Próbáld meg visszaaltatni


Ha a kicsi hajnalban felébred, próbáld meg visszaaltatni. Reggel 6 előtt azért nem jó elkezdeni a napot, mert ez megboríthatja a napirendet, ami hosszabb távon még korábbi ébredéseket eredményezhet. Figyelj arra, hogy a szoba teljesen sötét legyen, és ne szűrődjön be semmilyen fény. Használj fehérzajgépet, ami segíthet a kicsinek abba, hogy tovább tudjon aludni.


2. Ha nem alszik vissza, akkor együtt pihenjetek


Ha nem sikerül visszaaltatni a kicsit, akkor próbáljatok meg legalább reggel 6 óráig a sötét szobában együtt pihenni. Ez segíthet abban, hogy jobban bírja a gyermek a élelőttöt.


3. Ne változtass a napirenden


Fontos, hogy az első nappali alvás időpontját tartsd a megszokott rendben, még akkor is, ha a gyermek hajnalban kelt. Ne kezdjétek túl korán a délelőtti alvást, mert ez hosszabb távon még korábbi ébredést eredményezhet.

Próbálj figyelni arra is, hogy a kicsi napközben se aludjon túl sokat a gyermek ( ne akkor pótólja a kimaradt alvást), hanem inkább este aludjon hosszabban. Ha a nappali alvás ideje és hossza túlzottan eltolódik, az is a hajnali ébredéseket tovább nehezítheti.

Mikorra várható javulás?


Ha a fentieket próbálod és nincs más olyan tényező, ami miatt nehezebb lehet a kicsinek aludni, akkor akár 1-2 hét alatt elmúlhat a hajnali ébredés.


Szia! Imola vagyok. 🙍🏼‍♀️ Kétgyermekes anyuka 👨‍👩‍👧‍👦, baba és kisgyermek alvási tanácsadó. 👩🏼‍🎓A Magyar Alvástársaság és a Nemzetközi Gyermek Alvási tanácsadók Társaságának tagja. Az Álomtündér alvási tanácsadás alapítója. Tudtad, hogy a jó alvás nem szerencse vagy személyiség kérdése? 😴A te gyermeked is lehet jó alvó, és ehhez nem kell sírni hagyni. 🥰Megmutatom hogyan! Nézz körül a CSOMAGJAIM között, vagy foglalj egy ingyenes bemutatkozó HÍVÁST.

Iratkozz fel a hírlevélre! 💌


Altatási tippek, ingyenes segédanyagok, kedvezmények és a legfrissebb kutatások, naprakész információk alvás, altatás témakörben Iratkozz fel, hogy elsőként értesülj ezekről!




0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Коментарі


bottom of page